Robot-artysta. Sztuczna twórczość

Robot-artysta. Sztuczna twórczość
T-shirt męski z fiatem 125p
wzmacniacz hi fi

Przyzwyczailiśmy się do tego, że chiński kalkulator za 5 zł potrafi wykonywać znacznie bardziej skomplikowane obliczenia niż profesor matematyki, a odpowiednio zaprogramowana maszyna poskłada elementy na linii produkcyjnej szybciej niż pracownicy klasycznej manufaktury. Ale czy roboty mogą również tworzyć sztukę? Jak bezduszna maszyna może robić coś, do czego trzeba weny i wrażliwości? Okazuje się, że jest to wykonalne.

www.jacekblawut.pl

Kreatywność jest ważną cechą ludzkiej inteligencji, a więc i sztuczna inteligencja powinna być twórcza. Bystry robot powinien sprawnie pisać wiersze i tworzyć dzieła muzyczne.

Nawet w sieci łatwo znaleźć generatory tekstów poetyckich czy piosenek. Jest to możliwe, gdy zarówno muzyka, jak i poezja w dużej mierze bazują na schematach i pewnych zasadach działania, których nawet najbardziej kreatywny poeta powinien przestrzegać, aby dzieło było strawne.

Z drugiej strony, jak do tej pory nikt nie ogłosił triumfu maszyny nad człowiekiem w dziedzinie poezji. Nie ma jeszcze poetyckiego Deep Blue.

Przeciwnicy artystycznych maszyn mogą więc wciąż mieć nadzieję, że ludzki poeta pozostanie niedościgniony.