Szybki transport kolejowy

stacja kontroli pojazdów Bydgoszcz Wojska Polskiego mapa dla ciężarówek

Kolej cały czas pełni ważną rolę w transporcie ludzi i towarów na duże odległości. Mówiąc o szybkim transporcie, nie można zapominać o kolei. W dalszym ciągu jest to popularny środek transportu towarowego zwłaszcza na duże odległości w krajach o dużej powierzchni, np.

www.skoraproblemowa.pl

w Kanadzie, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Brazylii, Szwecji, RPA i Chinach. W ruchu na odległości liczące ponad 2 tysiące kilometrów kolej przegrywa z transportem lotniczym i przede wszystkim morskim, który jednak jest dość ograniczony – łączy punkty, które mają dostęp do wód. Kolej jest bardziej uniwersalna, chociaż oczywiście wymaga połączenia linią kolejową.

Transport kolejowy staje się coraz bardziej konkurencyjny, ponieważ za sprawą rozwoju tzw. kolei dużych prędkości oferuje coraz szybszy transport. Szybka kolej TGV umożliwia już poruszanie się z prędkością nawet 270 km/h.

Z kolei Japonia rozwija kolej magnetyczną, która umożliwia rozwijanie prędkości sięgającej nawet 580 km/h. Na razie rozwój tego typu linii kolejowych blokują wysokie koszty.