Stopa z haluksem – jakie buty?

Haluks to schorzenie stopy, które znacząco może pozbawić nas możliwości korzystania z szerokiego wachlarza różnych fasonów i krojów obuwia. Może on być spowodowany zarówno noszeniem niewygodnych i niewłaściwych butów w młodym wieku lub też być wrodzony. Mimo że zasadniczo można pozwolić sobie na noszenie dowolnego obuwia mając haluksa, stanowczo powinno się tego unikać. Może to bowiem pogłębiać zwyrodnienie oraz powodować otarcia, odciski, obrzęk i ból w efekcie czego nie będzie można zakładać żadnego obuwia, aż do poczucia ulgi i komfortu. Cierpiąc zatem na to schorzenie należy przywiązywać bardzo dużą uwagę do tego jakie buty wybieramy oraz z jakich materiałów zostały one wykonane. Chcąc zadbać o swoje zdrowie powinniśmy inwestować w porządne skórzane obuwie lub też buty dedykowane specjalnie dla osób posiadających haluksa.

Wśród zasad doboru odpowiedniego obuwia można wymienić przede wszystkim dobór optymalnej szerokości. Haluks sprawia, że stopa jest w okolicy palców nieco szersza, co powoduje potrzebę większej ilości miejsca w bucie. Świetnie sprawdzą się zatem wszystkie modele o dość dużych i szerokich czubkach – te półokrągłe i prostokątne. Z pewnością każdy jest w stanie dobrać dla siebie posiadające takie zakończenia baleriny, półbuty, mokasyny lub botki. Osoby z haluksem powinny kategorycznie unikać jednak obuwia w szpic, które mimo że wygląda niezwykle elegancko, może powodować duży dyskomfort podczas noszenia. Czasem warto przełożyć jednak wygodę nad walory estetyczne, szczególnie gdy ma to związek z naszym zdrowiem i samopoczuciem.

Wygoda chodzenia osób z haluksem

Chcąc poprawić nieco komfort codziennego poruszania się, dobrze jest oprócz odpowiednich butów, zaopatrzyć się w wartościowe akcesoria. Z pewnością każdy doceni drogocenne działanie klinu, który należy umieszczać między palcami stóp. Jego zadaniem jest prostowanie dużego palucha oraz próba zniwelowania wystającej kości stopy. Klin sprawia, że haluks jest o wiele mniej widoczny, a dodatkowo minimalizuje jego negatywne skutki, takie jak obrzęk, odcisk czy też nieprzyjemny ból. Poza tym, rynek pełen jest różnego rodzaju innych akcesoriów obuwniczych, których zadaniem jest właśnie poprawa komfortu stopy w bucie. Warto zatem zapoznać się z tym co jest do zaoferowania i znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Obuwie dla osób z haluksem powinno cechować się nie tylko szerokimi czubkami. Bardzo dobrze jest też stawiać na buty o pół rozmiaru większe, które to zapewnią o wiele lepszy komfort i wygodę. Dodatkowo, należy również unikać chodzenia na wysokich obcasach. Bardziej praktyczne i niepowodujące dyskomfortu będą buty na płaskim lub niewielkim obcasie, w których stopa będzie mogła pozostać w naturalnym ułożeniu. Każda osoba posiadająca haluksy docenia także wygodę, jaką daje obuwie wykonane ze skóry naturalnej. Jest ono bowiem nie tylko bardzo miękkie, ale też potrafi dopasować się do kształtu stopy.

Dzięki temu koślawy paluch może wyrobić sobie odpowiednio dużo przestrzeni i nie powodować obtarć i obrzęków.