Sprzęt do osuszania budynków

www.hanzeatycki.pl

Zalany dom, problem z hydroizolacją albo po prostu prace wykończeniowe. Wszystko to sytuacje, w których przyda nam się sprzęt do osuszania budynków. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się takie urządzenia jak osuszacze oraz w jaki sposób wybrać taki sprzęt, gdyż wystarczy naprawdę niewiele – na przykład jedna większa awaria naszej instalacji wodnej – by ściany naszego domu zostały zawilgocone. Wtedy właśnie będzie konieczna interwencja osuszaczy. Cała operacja bywa skomplikowana, gdyż w wielu przypadkach czas potrzebny na całkowite osuszenie ścian może wynosić nawet kilka tygodni. Dobrym pomysłem będzie wtedy inwestycja w wydajne osuszacze. Dlaczego warto je stosować? Powodów jest kilka, a wśród nich:

  • mokre ściany to mniejsza wytrzymałość konstrukcyjna naszego domu,
  • wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni czy grzybów,
  • woda w znaczny sposób zmniejsza izolacyjność termiczną przegrody.

Rozwiązaniem jest więc właśnie sprzęt do osuszania budynków. Doskonale sprawdzi się w momencie, kiedy trzeba odprowadzić wilgoć ze ścian czy podłóg. Dodatkowo, osuszacze świetnie odnajdują się także na budowie, a w szczególnie przy okazji prac wykończeniowych, gdyż pozwalają znacznie skrócić przerwy technologiczne, które potrzebne są do wyschnięcia tynków czy wylewek.

Jakie są rodzaje osuszaczy? Jak wybrać idealny osuszacz?

www.caparolcolorhouse.pl

Inwestycja w osuszacze to dobry pomysł, lecz nie każdy jest na tyle obeznany w tym temacie, że od razu wie, na jaki sprzęt powinien postawić. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak w ogóle wygląda osuszacz, a co dopiero jakie są jego najważniejsze parametry oraz ogólnie rodzaje. Na rynku znajdziemy przede wszystkim następujące osuszacze:

  • adsorpcyjne,
  • kondensacyjne,
  • wykorzystujące efekt Peltiera (domowe, nadające się do małych pomieszczeń).

Ostatni rodzaj to osuszacze wykorzystywane głównie w domu w małych pomieszczeniach. Z kolei do nieco większych „projektów” zdecydowanie lepiej nada się nieco bardziej zaawansowany sprzęt do osuszania budynków. W przypadku osuszaczy adsorpcyjnych – które zasysają wilgotne powietrze, a następnie kierują je do tzw. absorbera – mamy do czynienia z całkiem dużą wydajnością, a co za tym idzie są to z reguły urządzenia nieco droższe niż popularne osuszacze kondensacyjne. Te z kolei zasysane powietrze dostarczają do parownika, gdzie jest ono schładzane i skraplane. Takie urządzenia wyposażone są w zbiorniki na wodę, które trzeba oczywiście regularnie opróżniać. Dostępne są modele wyposażone w zbiorniki o różnej pojemności (najczęściej spotyka się zbiorniki 5-litrowe).