Skąd pomysł na krępowanie stóp?

https://karinajurgielaniec.pl/

Krępowanie kobiecych stóp w Chinach nie jest współcześnie praktykowane. Nadal pozostaje jednak powszechnie rozpoznawalnym zwyczajem i jednym z najbardziej znanych sposobów modyfikowania ciała.

W związku z tym warto wiedzieć, skąd wziął się ten praktykowany przez niemal dziesięć wieków zwyczaj. Istnieje legenda, w myśl której praktykę krępowania stóp zapoczątkowała konkubina yao Ning na dworze cesarza Li Houzhu.

Kobieta miała ciasno owinąć swoje stopy jedwabiem, dzięki czemu wydawały się one drobniejsze. Istotne dla całej sprawy było również to, iż jej ruchy na skutek skrępowania stóp nabrały wyjątkowej gracji.

Cesarz, zachwycony jej tańcem, miał faworyzować kobietę. Pozostałe członkinie haremu zazdrościły jej i zaczęły również kultywować ten bolesny zwyczaj.

Wydarzenie to miało miejsce za czasów panowania południowej dynastii Tang. Początkowo zwyczaj krępowania stóp przeznaczony był tylko dla kobiet, które wywodziły się z wyższych klas społecznych.

Czasem jednak posiadanie drobnych stóp stało się cechą tak kultową, że na bandażowanie decydowały się również przedstawicielki niższych klas, chcąc zapewnić sobie w ten sposób lepsze i wygodniejsze życie w przyszłości.