Komputer mistrzem w szachach

zdrowie.cywilizacja.com.pl

Potocznie rozumiana inteligencja często kojarzy się z szybkim rozwiązywaniem zadań matematycznych, umiejętnością logicznego myślenia oraz… szachami. Gra w szachy z pewnością wymaga wysilania szarych komórek oraz wielu lat nauki.

Z tego względu ludzie dobrze grający w szachy, z reguły uchodzą za osoby inteligentne. A to oznacza, że mecz szachowy z człowiekiem to idealne wyzwanie dla sztucznej inteligencji.

A przynajmniej do takiego wniosku doszli programiści IBM, którzy już w latach osiemdziesiątych postanowili przygotować pierwsze zaawansowane szachowe oprogramowanie. Program zdołał osiągnąć tytuł mistrza szachowego.

Najbardziej spektakularnym tryumfem sztucznej szachowej inteligencji był pojedynek ze znanym graczem Garri Kasparowem. Wielokrotny mistrz w pierwszej batalii pokonał komputer, jednak nie zdołał wygrać kolejnego starcia z ulepszoną wersją programu.

Wówczas oficjalnie uznano triumf maszyny nad człowiekiem – przynajmniej w szachach. Co ciekawe, po latach dogłębnych analiz okazało się, że mistrzowski program Deep Blue popełnił błąd i wykonał nielogiczne posunięcie.

Prawdopodobnie to ten nieprzewidywalny ruch zmylił Kasparowa i doprowadził do zwycięstwa komputera.