Jak długa może być ludzka szyja?

https://prestige-swidnica.pl/powiekszanie-ust/

Istnieją takie sposoby modyfikowania ludzkiego ciała, przy których piercing czy wykonanie tatuażu wydaje się zwykłą dziecinadą. Ich przeprowadzanie zwykle jest nie tylko bardzo bolesne, ale również nieodwracalne i silnie uwarunkowane kulturowo. Jedną z takich fascynujących, a jednocześnie przerażających praktyk jest wydłużanie szyi u kobiet z birmańskiego plemienia Padaung. Zabieg wydłużania szyi trwa wiele lat.

Jest przeprowadzany za pomocą metalowych obręczy, które, noszone na szyi, mają pełnić również funkcję ozdobną. Pierwszą obręcz zakłada się na szyję dziewczynce już w wieku pięciu lat. Następne dokładane są po dziesiątym roku życia, jednak pod warunkiem, że dana dziewczynka wyrazi na to zgodę. Dokładane z czasem ozdoby po upływie kilku lat osiągają wagę nawet dziesięciu kilogramów.

www.waldemarkasta.pl

W dorosłym życiu szyja kobiety po wieloletnim wydłużaniu szyi jest nawet trzy razy dłuższa niż normalnie. Współcześnie jednak wiadomo, że w rzeczywistości to nie szyja się wydłuża. Pod wpływem ciężaru obręczy, żebra oraz obojczyki podlegają obniżeniu. Warto wiedzieć, że po latach noszenia obręczy mamy do czynienia ze znacznym zwiotczeniem mięśni szyi.

Kwestia ta jest na tyle poważna, że zdjęcie ozdób może spowodować złamanie szyjnego odcinka kręgosłupa, a co za tym idzie – śmierć.