Hosting – jak wybrać odpowiedni?

Bez wątpienia nie jest łatwo zdecydować się na odpowiedni hosting, ponieważ oprócz licznych parametrów jakie należy rozważyć, trzeba także wybrać jego odpowiedni rodzaj. Powinien on być jednak uzależniony od naszych potrzeb i wymagań, ponieważ w ten sposób uda nam się osiągnąć satysfakcję. Zasadniczo możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje hostingu: dedykowany, VPS oraz współdzielony. Wiele firm może potrzebować odrębnego dysku, który będzie dopasowany do ich potrzeb, w takim przypadku warto zdecydować się właśnie na hosting dedykowany. Hosting dedykowany wiąże się przede wszystkim z otrzymaniem przez klienta maszyny przeznaczonej tylko do jego użytku.

W związku z tym, serwer taki jest o wiele mniej zawodny, ponieważ nie narażamy się na skutki działań osób, z którymi moglibyśmy go współdzielić. Jako że cała powierzchnia serwera jest do naszej dyspozycji, mamy także o wiele lepszą wydajność. Ponadto, sami możemy zadecydować o wyborze konkretnego oprogramowania, a także systemu operacyjnego. Warto zaznaczyć, że z tego typu serwerów korzystają zazwyczaj rozbudowane sklepy internetowe, banki, czy też organizacje pozarządowe.

Czym charakteryzuje się hosting VPS?

Hosting VPS to rozwiązanie pośrednie pomiędzy tradycyjnym hostingiem współdzielonym, a hostingiem dedykowanym, natomiast samo określenie VPS oznacza Virtual Private Server.

Jest to rodzaj hostingu, w którym otrzymujemy od firmy określoną ilość serwera, dzieląc go jednak z innymi użytkownikami. Tym, co odróżnia go jednak od hostingu współdzielonego jest to, że mamy odseparowane oprogramowanie oraz system operacyjny. Bardzo często, przy wyborze właśnie hostingu VPS otrzymujemy gwarancję określonych parametrów hostingu, w zależności od wykupionego przez nas pakietu. Zadziwiająca jest mnogość firm hostingowych, które funkcjonują na rynku polskim, ale też zagranicznym. W związku tym, warto pamiętać, że mamy możliwość wykupienia serwera nie tylko w granicach naszego kraju, lecz również poza nimi.

Sytuacja hostingu w Polsce z każdym dniem jest coraz lepsza, jednak nie można ukrywać – chcąc zdecydować się na lepszy serwer, warto zainteresować się hostingiem zagranicznym. Zwykle ma on lepsze parametry oraz uptime w cenie porównywalnej z naszym krajem.