Czym są koleje dużych prędkości?

ViaSigni: oznakowanie dróg autolaweta wynajem koszalin

Minusem kolei była stosunkowa niewielka szybkość, ale to zmienia upowszechnianie się kolei dużych prędkości. Siłą transportu kolejowego była początkowo możliwość przewiezienia dużej ilości towaru na spore odległości. Było to możliwe dzięki dość gęstej sieci połączeń kolejowych w Europie. Niestety, wydajność transportu kolejowego osłabiała dość niewielka szybkość transportu. Na szczęście udało się stworzyć koleje dużych prędkości.

O takowych można mówić w przypadku kolei pozwalającej na transport z prędkością 250 km/h. Pierwszą linię kolejową dużych prędkości oddano do użytku w latach 60. w Japonii. Obecnie szybka kolej istnieje już w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Rosji oraz Niemczech. Na świecie najbardziej zaawansowane technologie szybkich kolei są w Japonii, Chinach oraz Korei Południowej.

Wkrótce kolej dużych prędkości ma też pojawić się w Polsce – aby tak się stało, należy nie tylko zakupić odpowiednie pociągi, ale także zmodernizować linie kolejowe.