Czy Twój telefon jest świadomy?

Inteligencja i świadomość to tematy ściśle powiązane. A przynajmniej tak nam się intuicyjnie wydaje. Część naukowych i filozoficznych definicji również ściśle łączy te dwa pojęcia. Jedną z ciekawszych teorii dotyczących świadomości jest np. ta, która głosi, że świadomość to zdolność danego systemu do kontrolowania własnych parametrów – co wymaga oczywiście inteligencji.

Naukowcy, którzy zgadzają się z takim podejściem, konsekwentnie stosują je do różnych systemów. Nie tylko ludzkiego umysłu. Człowiek w myśl tej teorii jest świadomy, ponieważ potrafi przemyśleć własne działania, zdaje sobie sprawę z tego co się z nim dzieje. Czy jednak takie funkcjonowanie wyróżnia nas w istotny sposób od… telefonu komórkowego? Telefon również na bieżąco kontroluje to, co się z nim dzieje – sprawdza stan baterii, skanuje uruchamiane aplikacje, a gdy trzeba, sam ściąga aktualizacje. Ma też ustawienia, które dotyczą jego własnych działań.

Co na to zwolennicy teorii? Z naukową konsekwencją przyznają, że telefon może być nie tylko inteligentny, ale faktycznie jest również świadomy.