Co to jest echokardiografia?

www.earshotmusic.biz

Choroby serca mogą przydarzyć się każdemu, jednak największe prawdopodobieństwo przypada osobom w grupie ryzyka. Wszelkie choroby niedokrwienne serca, wady wrodzone, zaburzenia rytmu, zapalenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, choroba zakrzepowo-zatorowa, czy inne problemy ze strony serca są wskazaniem do wykonania echokardiografii. Badanie to jest obrazową metodą wykorzystującą ultradźwięki do przeprowadzenia diagnostyki serca oraz naczyń krwionośnych. Uzyskany obraz jest wynikiem odbicia fali ultradźwiękowej emitowanej z głowicy urządzenia.

Najczęściej sprzęt do echokardiografii emituje fale o częstotliwości od jednego do dziesięciu MHz. Badanie należy do nieinwazyjnych metod, których celem jest ocena struktur sercowych, które mogą odbiegać od anatomicznych norm. Uzyskany obraz oraz jego zakres jest uzależniony od wybranego rodzaju echokardiografii. Która dzieli się na jedno lub dwuwymiarową oraz dopplerowską.

Zatem można obserwować ruchy mięśnia sercowego w jednej płaszczyźnie, albo analogicznie w dwóch płaszczyznach. Natomiast echokardiografia dopplerowska polega na obserwacji patologii w obrębie przepływu krwi w jamach serca, ale także naczyń krwionośnych. Istotą współczesnej echokardiografii jest uzyskanie maksymalnych możliwości podczas nieinwazyjnego, ale jednego badania. Dlatego też obecne urządzenia obejmują wszystkie trzy systemy badania.

Dzięki temu w diagnostyce chorób sercowych oraz naczyniowych nie ma żadnych ograniczeń od strony technicznej.